2017 m. balandžio 14 d., penktadienis

Gastronautinis pavasaris, arba tarp Vilniaus ir Kauno bokštų...

Maitinimo įstaigos dygsta kaip grybukai po lietaus, ir ne tik įprastos bei nuobodžios (tos, kur vienoje vietoej kepa picas, suka sušius ir verda cepelinus), bet ir įdomesnės ir draugiškos veganams. Ir dygsta taip sparčiai, jog kartais pritrūksta laiko (ar progos) jas visas aplankyti.

Kol vėluoja pavasaris, o Velykoms meteorologai grasina sniegu, KVV dalinasi įspūdžių nuotrupomis iš krūvelės veg-draugiškų maitinimo vietų Vilniuje ir Kaune.

Kadangi KVV toli gražu ne sveikuoliai, o kaip tik mėgsta skaniai ir sočiai pavalgyti, gastronautinę kelionę pradėsime nuo picų!

Casa la familia (Rūdninkų g. 18, Vilnius)


Picerijoje teko lankytis dar prieš remontą - kai ne visai smagiai jos salės prisipildydavo dūmo iš krosnies, tad ilgiau ten prisėsti buvo sunkoka. Tačiau po remonto matyt visos problemos dingo, todėl galima drąsiai ateiti paskanauti picų.

Restoranėlis, kaip ir sako jo pavadinimas, draugiškas ne tik veganams, bet ir šeimynoms, todėl galite čia ateiti su vaikais, anūkais, sūnėnais ir dukterėčiomis. Čia siūlomi ir dienos pietūs (bet neveganiški), ir picų meniu. Iš jo išsirinkau vegan picą "Italijos dvelksmas" (6,5 €, 25") su saulėje džiovintais pomidorais, artišokais, grybais, raudonaisiais svogūnais bei vegan sūriu.

Pati pica neatrodė labai gerai (bet dėl to kaltinti reikia tą per geltoną sūrį, padengusį picos viršų - štai kodėl pati gamindamasi picas jį dedu ne ant viršaus, o po toppings), bet buvo skani. Išties, iš saulėje džiovintų pomidorų ir artišokų matyt neįmanoma padaryti nieko neskanaus. Prie picos gurkšnojau naminį limonadą, kuris buvo kiek saldokas, bet pavasarį cukraus po žiemos snūduriuojančiai galvai pabudinti reikia, tikrai reikia!

Aplinka jauki, sėdynes tupdėme ant iš molio krėstų suolų, tad ekologijos mylėtojai čia jausis kaip namuose. Todėl teks ateiti dar kartą ir tūptelti ilgesniam laikui - be dūmų apsilankymas turėtų būti dar smagesnis.

Vegan verdiktas:

Maistas - 8/10
Vegan friendly - 8/10
Aptarnavimas - 9/10
Aplinka - 9/10

Jurgis ir drakonas (Kurpių g. 26, Kaunas)


Jurgis su drakonu jau buvo apvalgyti Vilniuje, bet kai sumąstėme sekmadienį papietauti Kaune, o daugelio maitinimo įstaigų durys buvo užrakintos, keliavome išbandyti kaunietiško picerijos varianto. Be to, buvo picų akcija ir veganiškai picai taikyta nuolaida, tad kur jau čia nesusigundysi.

Kaip ir "Casa la familia", taip ir "Jurgis ir drakonas" yra šeimos restoranas, todėl aplink zujo, lakstė, zyzė, verkė daug vaikų. Per daug vaikų. Galėjau puikiai suprasti, kodėl sekmadieniai pati liūdniausia diena padavėjais dirbantiems jaunuoliams. Aptarnavimas buvo superlėtas, prie gretimo stalelio įvyko krentančių indų ir bėgančių skysčių katastrofa, kas jaukumo mūsų sekmadieniniams pietums nepridėjo. Tad galbūt sekmadieniai turėtų likti šeimos sekmadieniais, o ramių jaukių pietų čia reiktų atkeliauti kitomis dienomis.

Didelė veganiška pica kainavo 9 € - labai europietiškai. Nors jos vis dėlto įveikti nepavyko - būtų pilnai pakakę ir mažos. Prisiminus picą, ragautą Vilniuje, ši buvo liūdnoka - viską gadino... riebalais paplaukęs Violife sūris. Taip, dažniau jis sugadina vegan picas, nei kad pagerina. Ant viršaus tupėjo kuokštas šviežios rukolos, picos padas buvo neprastas, bet ir ne per geras. Įdomu, kokia situacija su Jurgiu Vilniuje?.. Kaune itin sužavėta nebuvau, bet galbūt ir grįšiu, tik veikiausiai rinksiuosi kitą picą bei pabambėsiu dėl kainos, mat nemanau, kad tiek mokėti buvo verta.

Vegan verdiktas:

Maistas - 8/10
Vegan friendly - 8/10
Aptarnavimas - 7/10
Aplinka - 7/10


Gatvės kepėjai (Savičiaus g. 6, Vilnius)Kaip visada, geriausią pasilikau pabaigai. Kuomet nesisekė rasti vietos vėlyviems pietums Vilniuje, prisiminiau riešutų sviesto valdovės liaupses šiai vietelei dėl mėnesio vegan picos (7,5 €) ir pėdinau ten per visą sostinės centrą. Paskaudo kojas, paskaudo krūvą daiktų ir kompiuterį tempusią nugarą, bet buvo tikrai verta.

Viduje stovėjo keli staliukai ir buvo tuštoka - teko garbė kurį laiką pabuvoti vienintele kliente. Aptarnauta buvau sparčiai ir puikiai - jau buvau beįpratusi prie nemalonaus aptarnavimo Vilniuje (o ko gi norėti, darbas nėra iš smagiausių, atlyginimai taip pat...), bet čia radau nepaprastai malonią išimtį: jaučiausi laukiama, valio! Užsisakiau mėnesio picą, žalios arbatos. Kelis kartus buvo pasiteirauta ar nieko netrūksta, taip pat ir suvalgius picą pasiklausta atsiliepimo.

O atsiliepimas, žinoma, buvo labai geras ir turėjo pasiekti virtuvę. Picos padas buvo plonytis, o jai vėstant tapo lengvai traškus. Nėra tai baisiai įprastas reiškinys, tačiau šiuo atveju viskas tarpusavyje derėjo tiesiog puikiai. Bene smagiausias dalykas - kad ant veganiškos picos nebuvo to prakeikto Violife vegan sūrio. Laikytasi tradiciško minimalizmo: padas pateptas padažu, o picą puošė baklažanas, vytinti pomidorai, morkos ir pankolis. Morkos ant picos - gan neįprasta, tačiau čia skoniai maišėsi ir vienas kitą papildė tiesiog puikiai; ypač patiko morkų ir pankolio derinys. Kas galėjo pagalvoti! Vilgiau picą skaniu alyvuogių aliejumi su žolelėmis ir džiaugiausi gyvenimu.

Vegan verdiktas:

Maistas - 10/10
Vegan friendly - 8/10
Aptarnavimas - 10/10
Aplinka - 10/10

Rise (Gedimino pr. 43, Vilnius)


Vilnius turi vieną didelę problemą: aplink tokias nemenkas ir svarbias darbo vietas kaip LR Seimas bei Nacionalinė biblioteka siaubingai stinga vietų kur papietauti. Seime dirbantieji gali keliauti į Seimo valgyklą, o knygų žiurkės pasmerktos sumuštiniams, neskaniam kinų maistui ar badui. Na, su viena išimtimi: visai netoliese veikia japoniškas restoranas "Rise", kur galima gauti kelių rūšių vegan sushi ir užkandžių. 

Ragavau Yasai uramaki sushių su daržovėmis ir šitake grybais - rasti Vilniuje gero maisto už nedidelę kainą (3,5 €) - tikrų tikriausias iššūkis, ir čia "Rise" yra labai maloni išimtis.

Sushi atkeliavo gražiai pateikti lėkštėje, pagražinti grybais ir madingais žirnių daigais. Sushi nebyrėjo, ryžiai buvo puikiai išvirti, maloniai jautėsi ryžių actas. Tiesiog nepriekaištingai. Vienintelis mažiau patikęs dalykas - metalinės lazdelės, su kuriomis valgyti buvo ne taip patogu. Iš kitos pusės - taip daug ekologiškiau, todėl tiek jau to tas nepatogumas. Jei nesate visiškas maisto valgymo su lazdelėmis pradinukas, tikrai susitvarkysite.

Maistas - 10/10
Vegan friendly - 10/10
Aptarnavimas - 9/10
Aplinka - 10/10

Gyoza bar (Vokiečių g. 14, Vilnius)


Tiem, kam sushi jau pabodo, bet japoniškas maistas kelia visokius malonius jausmus - atsidarė nauja vieta - Gyoza baras, kur galima paskanauti japoniškų koldūnų. Žinoma, ši vieta į veganus/vegetarus neorientuota, todėl meniu (vis dar) kelia klausimų bei nepatogumų: užklausus komentaruose apie patiekalus, tinkančius veganams, sužinojau, jog edamame, wakame, kimchi ir Gyoza su daržovėmis (4,5 €) yra vegan, o miso sriuba - ne. Bet paragautas kimchi sukėlė abejonių, todėl jo ragauti veganams ir vegetarams matyt teks nerekomenduoti, iki kol savininkai išaiškins - ar vis dėlto yra ten žuvies padažo, ar ne?..

Iki apsilankymo Gyoza bare, japoniškų koldūnų esu valgiusi tik iš prekybos centrų šaldiklių, tad kokie jie turėtų būti - nė neįsivaizduoju. Tai, ką gavau, matote prastos kokybės nuotraukoje: šešis virtus ir apkeptus koldūnus su pasirinktu (teryaki) padažu. Jų pilnai pakako pietums, tiek patys koldūnai, tiek padažas buvo puikaus skonio. Aptarnavimas malonus ir paslaugus, pliusas už tai, kad pirmiausiai ant stalo atkeliauja stiklinė vandens. Ketinu čia sugrįžti ir paragauti wakame bei edamame, pakartoti koldūnų ir pagurkšnoti skanaus japoniško Kiuchi alaus.

Vienintelis keistai susirodęs reikalas - atviroje virtuvėje besidarbavęs vyrukas su akiniais nuo saulės. Ko jau ko, bet saulės tą dieną nebuvo, tad norom nenorom ėmiau galvoti apie skaitytus straipsnius kaip virtuvių darbuotojai vartoja įvairias medžiagas medžiagėles bei apie reivo festivalius kur panašiai atrodantys jaunuoliai taip pat valgo toli gražu ne japoniškus koldūnus... Aišku, galbūt čia tik mano laki fantazija.

Maistas - 8/10
Vegan friendly - 7/10
Aptarnavimas - 10/10
Aplinka - 8/10

Bocmano skveras (Vilniaus g. 14, Kaunas)


Visai smagu, kai į savo meniu maitinimo įstaigos įtraukia ir veganiškus patiekalus. Tačiau kartais tą smagumą apkartina tokie "paprastučiai" dalykai kaip to patiekalo turinys ir kokybė.

Teko apsilankyti prasiplėtusiame ir naujoje vietoje ilgesniems pasisėdėjimams pritaikytame "Bocmano skvere". Anksčiau šioje vietoje veikė siaubingas "itališkas" restoranas, gaminęs brusketas iš "Cento" batono; vieta puiki, su nemaža lauko terasa, tad norėtųsi, jog čia veiktų kažkas, kas gamintų dorą maistą ir išsilaikytų ilgiau. Apie "Bocmano" kioskelį Kęstučio g. girdėjau daug gerų atsiliepimų iš mėsavalgių draugų, ir vedama minties, kad jei jau moki padaryt gerą kebabą, tai gali padaryt ir nemėsišką reikalą, apsilankiau ir Senamiestyje įsikūrusioje užkandinėje.

Jų turtingame burgerių meniu yra ir vegetariškas bei veganiškas burgeris. Burgeriai pateikiami su bulvytėmis ir padažu.

Gaila, nepamenu kas tupėjo vegetariško burgerio viduje, tačiau veganams paruošto burgerio (6,5 €) turinys skambėjo taip: lėtai keptas pomidoras, rukola, vegan sūris. Nesinori čia spėlioti ir įtarinėti, bet hm... dar vienas atvejis, kai veganiškas produktas brangesnis tik dėl to, kad pavadintas veganišku?..

O štai kokie įspūdžiai viską išragavus. Patiko burgerio bandelė - buvo minkšta, puri, nelūžinėjo ir nebyrėjo, tešloje slėpėsi paprikos gabalėliai, ir visa bandelė turėjo malonų rausvą atspalvį. Tačiau burgeryje trūko elementarios jo dalies - paplotėlio. Jei mėsiški burgeriai gali turėti tarp bandelių įmantriausius paplotėlius, tai kodėl už tokią pačią kainą nebuvo galima paplotėlio paruošti ir veganiškam? Gi pasirinkimai - milžiniški: krūvos įvairiausių ankštinių, soja, daržovės, seitanas, galų gale, jau pagaminti paplotėliai iš prekybos centrų! Nepasakyčiau, kad pavyko (ir kad apskritai pavyktų) iš tokio "kūdo" burgerio pavalgyti. Ir pats jo, hm, "topas", t.y. lėtai keptas pomidoras buvo supervandeningas, vanduo nejaukiai tekėjo per rankas. Kuomet taip teka padažai, priekaištų neturiu. Bet kai vandenėliai, tai liūdna, liūdna... Bulvytės buvo neypatingos, bet gerai kad buvo, nes tik jų pagalba alkaną skrandį ir užpildžiau. Tik kad bulvyčių padažas... toks labai nesmagiai pažįstamas iš visų tų maitinimo įstaigų, kuriose bulvytės - vienintelis veg-patiekalas. Tas salsvas pomidorų padažas, nu tas, kur "papigiai". Smulkmena?.. Jei maistą gaminantiems tai atrodo nereikšminga detalė, tuomet negerai, oi negerai.

Dar viena pastaba: peržiūrėjus gėrimų meniu, paprašiau atnešti tiesiog vandens iš čiaupo. Vaje, kaip nepatiko padavėjai toks prašymas, gi kokia baisi "chalęvčikė" aš (na, ne visai, nei prastas alus, nei limonadai nesuviliojo...), todėl prašymą palydėjo komentaru, kad vandenį iš čiaupo gerti nerekomenduoja, nes jis gali būti... pavojingas. Oho, o galvojau, kad Lietuva - puikaus geriamo vandens šalis! Pažadėjau nesiskųsti, jei nuo vandens kažkas bus blogai, ir savo stiklinę gavau. Kaip matote, vis dar esu sveika ir gyva, ir vanduo iš čiaupo manęs nepražudė.

Maistas - 6/10
Vegan friendly - 7/10
Aptarnavimas - 8/10
Aplinka - 8/10

Snack king (Vaidoto g. 34, Kaunas)


Visgi geriausias dalykas, nutikęs šį (per) lėtai beprasidedantį pavasarį - pasiryžimas važiuoti visą valandą per miestą tam, kad pagaliau paragaučiau vegan belgiškų vaflių. Sykį tą dariau Kauno centre ir nusivyliau - negi tikrai nelemta vafliams veganizuotis? Bet pamačiusi tos pačios sviesto karalienės liaupses Panemunėje (Kauno mikrorajone, ne miestelyje prie Nemuno) įsikūrusiai užkandinei ir jos kepamiems vafliams, pasiryžau ilgai kelionei iki... laimės!

Užsisakiau didelę porciją vaflių (3,8 €) su braškių padažu bei šviežiai spaustų apelsinų sulčių. Tai buvo pirmoji šilta šių metų diena, tad prisėdau lauke ir gaudžiau pavasarėjantį orą...

Ant stalo atkeliavo du milžiniški (visai neperdedu!) vafliai, apšlakstyti trintų braškių padažu. Oho! Ir kaip gi viską reikės įveikti?.. Kas galėjo pagalvoti, jog amerikietiškas porcijas rasiu čia, nedidelėje užkandinėje Panemunėje?.. Vafliai buvo nuostabūs: traškūs išorėje, minkštučiai viduje, tad valgiau, valgiau, valgiau ir suvalgiau. Persivalgiau, bet taip puikiai, kad nejaučiau nei moralkių, nei pykčių pilve. Tikrai verta važiuoti valandą pirmyn ir atgal, kad galėtum šitaip skaniai ir sočiai pavalgyti!

Maistas - 10/10
Vegan friendly - 10/10
Aptarnavimas - 10/10
Aplinka - 8/10

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą