2016 m. vasario 9 d., antradienis

Berlin, Veganerplatz: KVV nuotykiai Europos veganų sostinėje

Kurį laiką puslapis buvo aptilęs. O šis įrašas - apie tos tylos priežastis. Vietoje receptų kūrimo ir maisto gaminimo teko lankytis Berlyne bei tyrinėti ten siūlomą veganišką maistą!

Kuomet Vokietijos sostinėje teko lankytis pirmą kartą prieš beveik dešimtį metų, ji siejosi su gerais, pigiais falafeliais, Club Mate bei puikia techno ir punk/hardcore muzikos scena. Šiandien Berlyne greta hackerių ir pankų įsikūrė ir hipsteriai, o šalia falafelių kioskų pridygo ir šimtai (taip, nemeluoju!) veganiškų ar vegan-friendly užkandinių. Jų tiek daug, kad net Berlyne gyvenantys draugai nefantazuoja jas visas aplankyti. Todėl nepavyko net pasvajoti apie tai, kiek daug jų galėsiu aplankyti per kelias dienas.

Žinoma, vos atidardėjus į miestą bei pasidėjus kuprinę, turėjau sekti tradicijomis ir pirmaisiais pietumis tapo didžiulis falafelis iš Kreuzbergo rajone įsikūrusios falafelinės "1001 Falafel". Lankytoje falafelinėje falafelis puikus, sotus, bet kiek sausokas, kadangi tenka atsisakyti jogurtinio padažo. O ir šiaip, nežinau kiek reiktų stengtis, jog Berlyne suvalgytumėte neskanų falafelį... Kainos jų nevienodos - už falafelį pitoje/lavaše sumokėsite nuo 2 €, falafeliai lėkštėje atsieis ~5 €. 


Maistas Berlyne pigus - tiek parduotuvėse, tiek užkandinėse ar restoranuose, todėl besinaudodama šia proga stengiausi išragauti jo kiek daugiau ir mini-atostogų važiavau su šūkiu "get fat or die trying". Pavyko puikiai. Išgyvenau.

Pirmąjį vakarą aplankiau draugus, o kai į mūsų plepalus vis dažniau ėmė įsitraukti ir gurgiantys pilvai, iškeliavome medžioti vakarienės. Netoliese buvo veganburgerinė Jojo. Čia galima gauti ne tik burgerį, bet ir picos, suktinukų ar veganizuotų vokiškų patiekalų. Tačiau visa draugų kompanija renkamės burgerius. O ir pasirinkti yra iš ko - 17 skirtingų veganiškų burgerių, kurių kainos svyruoja tarp 3 € ir 4,3 €. Dalis su daržovių ar ankštinių paplotėliais, dalis imituoja mėsą ar žuvį. Draugai, kuriems imitacijos nepatinka, dėl šios priežasties renkasi tofu burgerį ir lęšių burgerį, nuostabios Berlyno bikesurf iniciatyvos kūrėjas renkasi špinatų burgerį, o aš užsisakau patį nepadoriausią bacon cheeseburgerį. 


O žinote, ko nemėgstu labiausiai? To, kas nutiko ir burgerinėje: visi burgeriai skanūs. Labai skanūs. Todėl jei kažkas paklaustų - kurį rekomenduotum - nebūtų ką atsakyti. Tiek daug apie draugų burgerius papasakoti negaliu, bet maniškis buvo doro dydžio - sukramsnojus alkana tikrai nebesijaučiau. Bandelė minkšta, bet tvirta ir burgeris "nepasileidžia" (o man tai gan svarbu - negaliu pakęsti, kai tenka byrančiu burgeriu išsiterlioti veidą ir rankas iki pat alkūnių). Ant salotų ir daržovių "įsitaisęs" sojos (?) paplotėlis, ant jo - traškus (ir į "bacon strips" vizualiai visiškai nepanašus) rūkytas vegan paplotėlis, o pačiame viršuje - gabalėlis veganiško sojos sūrio, puikiai derančio su žemiau esančios burgerio dalies traškumu. Neįsivaizduoju kaip šiam sumuštiniui sekasi imituoti neveganišką, tačiau jo skonis mane nugali, visiškai nugali. Ir net gailiuosi, jog skrandis pilnas - mielai suvalgyčiau kokį dar vieną skanuolį veganburgerį...


Kitą dieną tyčia nevalgau pusryčių ir iškeliauju ieškoti maisto miestan. Važiuodama dviračiu pastebiu Sudanietišką veganišką/vegetarišką užkandinę "Tutti island". Kadangi su Sudano virtuve esu visiškai nepažįstama, užsuku susipažinti. 
Truputį nusiviliu, nes meniu gan pažįstamas - Tamiya, kas, kaip parašyta, yra sudanietiški falafeliai, matau ir humusą bei keptų baklažanų tyrę. Visgi dažniausiai skiriasi skirtingų kraštų falafelių prieskoniai, žmonių ten daug, kas reiškia gerą maistą, todėl užsisakau Tamiya lėkštę už 6 €. 


Taip pusryčiai virsta priešpiečiais - lėkštėje 5 nemaži falafeliai, humusas, baklažanų tyrė, grilyje keptos daržovės bei šviežių daržovių salotos su veganiškais padažais (vienas iš jų - riešutų sviesto padažas, kas tikrai būdinga Sudanui). Greta ir karšta duonelė. Falafeliai iš tiesų skiriasi nuo Vidurio Rytų falafelių - šie daug švelnesnio skonio, minkštesni ir drėgnesni. Su didžiausiomis pastangomis įveikiu šią didžiulę porciją ir turiu pakankamai energijos toliau dviračiu riedėti per miestą.

Tyrinėjant Berlyną supranti, jog tai ta vieta, kur būti veganu nepaprastai lengva. Veganizmas "braunasi" ir į prekybos tinklus ar tinklines užkandines. Mieste veikia kelios specializuotos vegan krautuvės visai neoriginaliu pavadinimu "Veganz", o štai kepykla "BackWerk" į savo meniu taip pat įtraukė nemažai veganiškų sumuštinių ir bandelių. Neatsispyriau pagundai - čiupau šiltą špinatų bureką (1,8 €), kuris, nors mano manymu ir kiek per trapus, sušildė šaltą lietingą popietę ir priminė kadaise šiltame ir saulėtame Sarajeve ragautą užkandį.


Vakarieniauju etiopiškame restorane "Langano", kur už 18 € galima gauti degustacinį vegetarišką/veganišką rinkinį. Kadangi apie etiopišką maistą buvo rašyta jau ne kartą, pasakysiu tik tiek, jog Berlyno restorane patiekalas veikiausiai buvo skaniausias iš visų ragautų kituose kraštuose, taip pat verta pažymėti ir nuostabų aptarnavimą bei tai, jog nors ir labai "ėdrios", dviese tos lėkštės niekaip neįveikėme.

Šeštadienį prieš vidurdienį pajudėjau link veganiško restorano Viasko, kuris savaitgaliais siūlo puikų bufetą - už 13 € galima valgyti tiek, kiek lenda. 


Kaip tikri besarmačiai ten praleidome kelias valandas. Mėginau išragauti visko po truputį, bet... nepavyko. Nes maisto pasirinkimas ten tiesiog per didelis!

Čia tik padažai, užtepai ir sausi pusryčiai.
Va kaip viskas vyksta.
Suvokdama, jog visko net paragauti nepavyks, rinkausi tuos patiekalus, kurie man pasirodė įdomesni. Jei reiktų sudaryti sąrašą to, ko paskanavau (ir kas atspindėtų kokį 1/3 viso asortimento), jis būtų toks: vegan "kepenų paštetas", džiovintų pomidorų paštetas, lęšių paštetas, rukolos paštetas, aštrus daržovių burbuliukas, 3 skirtingų rūšių seitanas, sojos "traški vištiena", artišokų salotos, vegan tuno salotos, salotos su vegan dešrelėmis...


...o tada buvo britiškai-vokiškas pupelių ir sojos dešrelių troškinys, vokiškos bulvių salotos, žiediniai kopūstai tempuroje, grilio daržovės, kuskusas, daržovių springrolls, sojos karbonadas, humusas, burokėlių salotos. Desertui - šokoladiniai putėsiai, šokoladinis pyragas ir veganiškas sūrio pyragas.


Draugai įveikė dar daugiau maisto nei pavyko man. O jų lėkščių turinys atrodė taip:


Todėl jei tektų lankytis Berlyne, drąsiai "krikštyju" restoraną "Viasko" Nr. 1 vegan vieta - tiek pagal puikų maisto skonį, tiek pagal įvairovę, tiek pagal kokybę. 


Paskutinę viešnagės dieną priešpiečiavau falafeliais, tad nieko įdomaus. Bet užtad užsimanius kažko saldaus, aplankiau kepyklėlę Zazza, kur veganai ir vegetarai gali užkąsti Viduržemio jūros regiono patiekalų bei pasilepinti naminiais desertais. Išsirinkau patį gražiausią iš vitrinos veganišką "Oreo" keksiuką (2,8 €) ir atsidūriau devintame danguje. Pažiūrėkite, koks grožis!


"Paskutine vakariene" prieš naktinį autobusą tapo atsitiktinė vietnamiečių užkandinė. Tebūnie tai įrodymas, jog veg-maisto ieškoti net nereikia. Didžiulė lėkštė kepto tofu su daržovėmis ir ryžiais kainavo 5,5 €.


Nors daugybė veganiškų vietelių, įskaitant ir skvotų virtuves - Kufa (küche für alle - virtuvė visiems) - kur galima veganiškai pavalgyti už kelis eurus, iš Berlyno išvažiavau ne tik pilna įspūdžių, bet ir pilnu pilvu bei pilna kuprine lauktuvių iš Veganz parduotuvės Kreuzberge (ši garsėja puikiomis nuolaidomis), keliais buteliais savo mylimos ClubMate (Berlyne 0,5 l butelis kainuoja vos 0,8 €) bei pačia pačiausia kava iš Zapatistų ūkininkų rankų - jei jums rūpi ne tik gyvūnų, bet ir žmonių gerovė (o taip pat mėgstate kokybišką kavą) - galite jos rasti ne tik internetinėje parduotuvėje, bet ir, pavyzdžiui, pankų infokrautuvėje M99. Todėl visiškai apžavėta sakau Berlynui - iki pasimatymo!

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą