2015 m. spalio 18 d., sekmadienis

Vegan maistas: iš visur po truputį, visko po daug!

Šiais metais tenka būti "varle keliauninke" ir sukti daug didesnių ar mažesnių ratų po Europą. Kaskart nutūpus kur ilgesniam laikui, atsiranda progos paragauti vegan maisto - tiek lokalios virtuvės, tiek pasaulio. Deja, kartais kelionės būna darbinės ir intensyvios, todėl viskas, kas lieka - pietų pertraukos, ribojančios maitinimo įstaigų pasirinkimą geografiškai ir laiko atžvilgiu. Tačiau netgi tuo atveju pavyksta ką "prigriebti" įdomesnio, rečiau (ar niekada) neužtinkamo Lietuvoje. 

Tad jūsų dėmesiui - vegan maisto trupiniai iš Prahos (Čekija), Insbruko (Austrija), Bambergo (Vokietija) ir Madrido (Ispanija).

Praha (Čekija)

Bohemiškasis miestas - itin draugiškas veganams. Norėdamos eiti papietauti, rinkomės tarp daugybės vietų. Galima ten paragauti ir "veganizuotų" čekiškų patiekalų, ir rasti "Loving hut" tinklo bufetų ar restoranų, o taip pat ir pasimėgauti rytų virtuve.

Praha buvo tas miestas, kuriame pirmą kartą radau "Loving hut" - keistos pietryčių azijos religinės bendruomenės, kuri tikina, jog kelias į pasaulinę taiką yra veganizmas - restoranėlį. O jie beveik ir nemeluoja - jei žmonės galėtų kasdien tokį skanų maistą valgyti, nepavyktų būti piktiems ir daryti bloga. 

Vegan troškinių asorti "Loving hut"
Artimiausias "Loving hut" restoranėlis šį kartą buvo bufetas Nový Smíchov prekybos centre. Čia jūsų niekas prie staliukų neaptarnaus, o maistą rinksitės iš gausybės visiškai veganiškų patiekalų. Maisto kaina - ta pati, o mokate už savo lėkštės svorį. Jei norite pavalgyti pigiai - tai puiki vieta, nes už pilnas lėkštes ir gėrimus sumokėjome apie 3€. Ir, žinoma, smagioji bufeto dalis ta, jog iš tiesų galite išragauti visko po truputį.

Vegan troškinių asorti "Loving hut"
Paliekant Prahą ir keliaujant atgal į Lietuvą kelioliką valandų riedančiu autobusu reikėjo gerokai pasistiprinti, todėl užsukome į atsitiktinai pasirinktą užkandinę - vietnamietišką "Pho Viet" (Husitska 127/92), buvusią pakeliui į stotį (nuo tarptautinės autobusų stoties galima užkandinę nesunkiai pasiekti pėstute).

Tofu su daržovėmis, 85 kronos. Lėkštė - milžiniška. "Viet Pho", Praha. 
Buvome vienos pirmųjų klienčių ir maisto atėjome ieškoti dar prieš vidurdienį. Čia gaminami ir mėsiški patiekalai, tačiau vegetarai ir veganai taip pat turi iš ko rinktis - ypač, jei mėgsta tofu. Tofu patiekalai - tofu su daržovėmis, tofu su pupelėmis, tofu su pomidorais plius ryžių garnyras čia kainuoja 85 kronas (3,15€). Už šią sumą mes ne tik papietavome, bet iš atnešto kalno maisto likučius paprašėme supakuoti - jų pakako vakarienei (neturėjome nei cigarečių pakelio, nei degtukų dėžutės, kuri padėtų suvokti lėkštės dydį nuotraukose...). Maistas skanus, virėjas - labai draugiškas. Pakuodamas tofu į dėžutes, įkrėtė į jas ir ryžių (pastaruosius buvome sėkmingai "sulapnoję").

Tofu su pomidorais, 85 kronos. "Viet Pho", Praha.

Insbrukas (Austrija)

"Beragaujant" kalnus ir bekopinėjant Alpių šlaitais, užsukome vakarienės į piceriją "Pizza Crocodiles", kur gaminamos puikios veganiškos picos. Už mažą picą teks pakloti 6€, už didelę - 7,70€. Tačiau sočiai pavalgyti pakako ir mažosios. 

Veganiška pica "Greenpeace", 6 €
Picos čia išties puikios ir kepamos krosnyje. Nieko keisto, kad ji itin populiari tarp vietinių insbrukiečių.
Draugės valgyta "Greenpeace" veganiška pica buvo pagardinta džiovintais pomidorais, cukinijomis, pievagrybiais, čili pipirais, kaparėliais ir naminiu pomidorų padažu. Aš pasirinkau "Vegans Paradise" picą su baklažanais, tofu, vyšniniais pomidorais, žolelėmis ir pomidorų padažu. Apie geresnę vakarienę galima tik pasvajoti (juo labiau prisiminus "batoniškas" picas su baisiais majoneziniais padažais Lietuvoje...)

Vegans Paradise pica, "Pizza Crocodiles", Insbrukas. 6 €

Bambergas (Vokietija)

Falafelis "pigiau grybo" Bamberge - neypatingas, bet sotus.
Į Bambergą važiavome tikrai ne dėl veganiško maisto - šis miestelis garsėja savo rūkytu alumi. Tačiau ir vegan maisto jame netrūksta - prekybos centruose pilna vegetariškų ir veganiškų produktų, visi sužymėti atitinkamais ženklais. Į namus parsivežiau krūvą vegan užtepėlių, kurios kainuoja po ~1 €. O viešnagės Bamberge metu išalkus teko sukramsnoti falafelį (2,6 €) bei užsukti kiniško maisto - ryžių su daržovėmis galite gauti už vos 2 €, bet jei norėsite ko "įmantresnio" (pvz. tofu), tuomet teks mokėti apie 3-4 € už patiekalą. Vis tiek kainos nedidukės. Nors maistas nėra toks jau skanus ar ypatingas, tačiau pavalgyti sočiai, veganiškai ir pigiai gan brangiame Vokietijos regione (Bavarijoje)... skųstis tikrai nereikia! Jei ieškote pigių užkandinių, eikite pagrindine gatve nuo stoties link senamiesčio, rasite jų ne vieną ir ne dvi.

Kiniškas daržovių troškinys
Tofu su daržovėmis
Madridas (Ispanija)

Tuo tarpu Madridas (o ypač Madridas rugsėjį) - veganų svajonių miestas. Vėlgi - daugybė veg maitinimo įstaigų, puiki Ispanijos maisto pramonė ir didžiulis nebrangių veg produktų pasirinkimas, malonus klimatas daro Ispanijos sostinę patraukliu miestu trumpam poilsiui. Tik jūros betrūksta!

Sojos ir sulčių gėrimas, ~1,5 €
Sojos ledai su šokoladiniu riešutiniu glaistu. 6 vnt - 3 €

Sojos ledų "sumuštinis", 6 vnt. 3,10 €
Deja, į Madridą teko keliauti darbiniais reikalais, tad daugiau nei pusė vietų liko neaplankytos ir neapvalgytos.
Ispaniška virtuvė nėra labai draugiška veganams, o žymiausieji patiekalai - geriausiu atveju vegetariški (tortilla). Veganams lieka gazpacho sriuba (ją galite pirkti parduotuvėse "tetrapakuose") ir tapas: bare užsakius vyno (o jis čia, žinia, geras, pigus, ir pila jo į taures daug), greta jo atneša ir užkandžių, vadinamų tapas. Jie dažniausiai būna loterija: galite gauti alyvuogių, bulvių traškučių (pastarieji ten puikūs), taip pat veganams tinkamų pipirų ar pievagrybių. Bet jei nepasiseks - gausite kiaulių odelių, sūrio ar kumpio... 
Todėl ispanišką virtuvę iškeičiau į tas, kurios garsėja savo veganams tinkamais patiekalais.
Kuskusas su daržovėmis
Pirmąją vakarienę Madride valgiau Magrebo restoranėlyje. Jų nemažai "pridygę" Lavapies kvartale. Užsisakiau kuskuso su daržovėmis - už sotų patiekalą sumokėti teko 7€. Kuskusas gal ir ne toks puikus kaip Paryžiuje, tačiau buvo geresnis nei vidutinis.

Sambusa su lęšiais
Paskutiniems pietums pasirinkau etiopišką restoranėlį. Etiopijos maistą pamilau gyvendama Olandijoje ir nepaprastai liūdžiu dėl to, jog Lietuvoje ir kaimynynėse šalyse jo gauti, bent mano žiniomis, neįmanoma.
Artimiausias etiopiškas restoranėlis (o jų Madride ne vienas) buvo "Gonder", todėl ten ir keliavau. Dienos pietūs I-IV kainuoja 12 €, V-VII - 15 €. Ir tai yra įprasta madridietiška pietų kaina.
Restoranėlio aplinka labai jauki, gali užuosti malonius iš virtuvės sklindančius kvapus bei smilkalus. Pasakau, jog noriu vegetariškų pietų, be kiaušinių ir pieno produktų - sako, jog visi vegetariški patiekalai tokie. Dar geriau!
Užkandžiams gaunu sambusų su lęšiais (Šiaurės Rytų Afrikos samosų versija) ir padažu. Valgydama bijau, jog vien ir sambusomis savo skrandį užpildyčiau...

Injera (duonelė) su įvairiais wat
Pagrindinis patiekalas, žinoma, injera su įvairiais wat - keli variantai su lęšiais, "lietuviškas" bulvių-morkų-kopūstų bei špinatų su svogūnais. Vėlgi, nuotrauka neatspindi patiekalo dydžio - deja, bet kad ir kaip stengiausi, nepavyko visko įveikti :( 
Kaip desertą čia pateikia nuostabios etiopiškos kavos. Mažytis puodelis savyje slepia tikrą kofeino "bombą", ir po sočių bei kiek migdančių (kiek energijos reikia visam tam maisto kiekiui suvirškinti!) pietų - pats tas!

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą