2014 m. sausio 17 d., penktadienis

Falafelių ir humuso kraštas

Po kelių savaičių pertraukos KVV sugrįžta su istorija apie gastronominius malonumus Izraelyje!

Turbūt nesumeluočiau, jei pavadinčiau falafelius vienu mėgstamiausių ir populiariausių maistų tarp veganų. Deja, Lietuvoje jų gauti sunkoka - Vilniuje juos gamina Balti drambliai (ir tie falafeliai nei panašūs į tokius, kokiais turėtų būti, nei skanūs), kebabinė prie centrinio pašto (tačiau su grietininiu padažu, o patys falafeliai praktiškai nevalgomi), kažkokia užkandinė Oze (šių dar neteko ragauti), Vegafe (iš visų vietų Vilniuje, jų siūlomi falafeliai pakenčiamiausi); Kaune - Ramzis II, tačiau jų egiptietiška interpretacija gana nekokia, bei Al Diwan, kur, mano nuomone, gaminami vieninteliai tikri falafeliai Lietuvoje. Nors kebabinių buvo pridygę kone ant kiekvieno kampo, tačiau kitaip nei Lenkijoje, Vokietijoje ir kitur, jose falafelių taip pat niekada negamino.

Jau buvo siūlyta pasigaminti falafelių patiems, tačiau pats didžiausias smagumas falafelį krimsti kaip tikrą gatvės maistą, pagamintą tų, kuriems žinomos falafelių gaminimo paslaptys : ) Todėl be abejo, visų falafelių mylėtojų Meka yra rytinė Viduržemio jūros pakrantė.


Nors visų falafelių kraštų aplankyti (kol kas) nepavyko, bet galiu drąsiai teigti, jog Izraelio falafeliai - nuostabūs. Nereikia ieškoti "tų gerųjų" falafelinių - jų pilna ant kiekvieno kampo, ir visose falafeliai puikūs bei paruošiami ir kepami šviežiai ir tiesiai prieš akis. Paruošimas varijuoja priklausomai nuo ten dirbančiųjų kilmės - „žali“ falafeliai, „geltoni“ falafeliai, greta kraunamos daržovės - nuo šviežių salotų, iki raugintų kopūstų, burokų sultyse marinuotų (?) pomidorų ir keptų bulvių. Visi falafeliai yra vegan (dėl košerinės mitybos taisyklių apskritai būti vegetaru ir veganu ten yra itin paprasta), pateikiami pitoje su humusu ir tahini padažu. Tiesa, užrašų įprastomis mums kalbomis, skelbiančių, jog čia parduodami falafeliai, surasti beveik nepavyks, todėl tenka žinoti, jog hebrajiškai falafelinės vilioja užrašais:


Dažniausiai greta falafelių galima įsikrauti garnyno į lėkštelę nemokamai - raugintų agurkų, marinuotų čili ir t.t. Aštrumo mėgėjams - pats tas : )

Dar vienas vertas paragauti patiekalas, tiesa, orginaliai vegetariškas - sabich - sumuštinis pitoje su grilyje keptais baklažanais, keptomis bulvėmis, daržovėmis, žalumynais ir kiaušiniu, kurio reikia paprašyti nedėti. Sabich patiekiamas su paslaptingu aštriu bei marinuotų mango padažu. Skanumėlis!

Sabich

Na, ir be jokios abejonės, humusas! Jo galima įsigyti tose pačiose falafelinėse, arba parduotuvėse. Ieškokite indelių su užrašu חומוסTaip pat bent jau Tel Avive galima rasti nemažai vegan restoranų, tačiau juose kainos stipriai kandžiojasi. Kaip ir vegan sūrio (~20 lt už 8 riekelių pakelį) ar ledų (~30 lt už 0,5 l dėžutę), kuriuos galima rasti didesniuose prekybcentriuose (tiesa, vėlgi sunku nemokant kalbos ir nepažįstant rašmenų. Hint'as - ieškoti žodžio פרווה

Tai tiek, tikiuosi, jog bent viena seilė išvarvėjo ir bent kas nuskubėsit merkt avinžirnių ir gamintis falafelius : )

1 komentaras:

  1. Ačiū, kad papasakojot apie falafelius ir nurodėt, kur jie geriausiai patiekiami;) Užsimaniau:)

    AtsakytiPanaikinti